مروری بر زندگی و آثار علی رضا عباسی در «گلستان هنر»

شماره ۱۸ «گلستان هنر» کتابی به کوشش حمیدرضا قلیچ خانی است که در آن برای نخستین بار به معرفی علی رضا عباسی، خوشنویس نامدار قرن یازدهم ه.ق پرداخته شده است.

به گزارش بوک پلاس به نقل از خبرنگار مهر، حمیدرضا قلیچ خانی پژوهشگری شناخته شده در عرصه خوشنویسی است که در کارنامه اش درجه ممتازی خوشنویسی در دو رشته ثلث و نستعلیق را نیز دارد. وی که کتاب های متعددی در زمینه معرفی هنر خوشنویسی، هنرمندان خوشنویس و تاریخ خوشنویسی دارد یکی از مهمترین تالیفاتش «در آمدی بر خوشنویسی ایران» است.

جدیدترین سری کتاب های «گلستان هنر» که به معرفی خوشنویسان می پردازد به معرفی علی رضا عباسی ملقب به علی رضا تبریزی می پردازد که از بزرگترین خوشنویسان ایران در نیمه نخست سده یازدهم است و به بالاترین مقام هنری زمان خویش که کتابداری پادشاه بود، نایل شده است. علی رضا عباسی از زادگاه خویش به قزوین سفر و در دهه چهارم زندگی اش به اصفهان مهاجرت کرد.

وی در خط نستعلیق شاگرد محمدحسین تبریزی و در ثلث شاگرد علاءالدین تبریزی بود و از سال ۱۰۰۱ ق. به دربار شاه عباس راه یافت و از آن پس «علی رضا عباسی» نام گرفت.

از وی آثاری به خط نستعلیق و کتیبه های بسیاری به خط ثلث در شهرهای گوناگون به جا مانده است. عباسی در خط نستعلیق ادامه دهنده و پیرو شیوه میرعلی هروی (ف. ۹۵۱ ق.) است ولی به جهت همزمانی با میرعماد حسنی در سایه مکتب فراگیر میرعماد و انبوه شاگردان و پیروانش قرار گرفته و احوال و آثارش در چهار سده گذشته چنان که شایسته است شناسایی و معرفی نشده است.

این کتاب با قیمت ۱۵ هزار تومان نخستین بار در نمایشگاه کتاب امسال توسط نشر پیکره رونمایی شد و اکنون در کتابفروشی های سراسر کشور در دسترس علاقه مندان به هنر و خصوصا هنر خوشنویسی قرار دارد.

در این کتاب ۴۰ تصویر از نمونه خط این هنرمند خوشنویس نیز ضمیمه شده است.

اشتراک گذاری در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

بالا