×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 683
نگاه مسئولان فرهنگی کمیت‌گرا شده است

مدیر نشر ویدا که با ۳۰۰ عنوان کتاب در نمایشگاه شرکت کرده معتقداست: نگاه حاکم بر مسئولان فرهنگی کمیت‌گراست؛ مگر یک عنوان کتاب خوب و استاندارد با یک عنوان کتاب بازاری برابر است؟

به گزارش بوک پلاس، رضا نیکنام در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این‌که نشر ویدا با ۳۰۰ عنوان کتاب در بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران شرکت کرده گفت: از این تعداد، ۲۰ عنوان، کتاب‌های چاپ اول هستند. در این میان، «مدرسه عهد بوق» از ار. ال استاین با ترجمه مسعود ملک یاری با استقبال بیشتری از سوی مخاطبان روبه‌رو شده است.

مدیر نشر ویدا در پاسخ به این‌که چرا این انتشارات، تنها به چاپ کتاب‌هایی در ژانر وحشت یا پلیسی می‌پردازد گفت: نوجوانان، ژانر وحشت را دوست دارند و ما نمی‌توانیم نسبت به خواست و سلیقه آنها بی‌تفاوت باشیم. از این‌رو نشر ویدا مدت‌هاست به انتشار داستان‌های پلیسی و آثاری در ژانر وحشت می‌پردازد؛ این کتاب‌ها بیشتر ترجمه است و نه تالیف. هرچند اگر کتاب تالیفی خوبی هم در این زمینه به دستمان برسد، استقبال می‌‌کنیم.

بیشتر کتاب‌هایی که از سوی نشر ویدا منتشر شده، در قالب مجموعه داستان هستند چرا که به گفته نیکنام، مخاطب امروزی، داستان‌های سریالی را می‌پسندد و از کتاب‌های تک‌جلدی خوشش نمی‌آید. ما حتی کتاب‌های خوب را زیرمجموعه کتاب‌هایی که جایزه آورده‌اند قرار داده‌ایم اما باز هم از این کتاب‌ها استقبال نمی‌شود.

مدیر نشر ویا با اشاره به این‌که نگاه حاکم بر سیستم دولتی و حتی خصوصی ما، کمیت‌گراست گفت: هر سال متراژی که به ما تعلق می‌گیرد براساس تعداد کتاب‌هایی است که منتشر کرده‌ایم. سوال من این است آیا منی که تلاش می‌کنم یک کتاب استاندارد با متن و ترجمه و محتوا و ویرایش و طرح جلد و کتاب‌سازی خود در اختیار مخاطب بگذارم با ناشری که تنها به بازار توجه می‌کند و هر جلد کتاب را هزار تومان می‌فروشد و کتاب را جنس حراجی می‌داند یکی هستم!؟ چرا کتاب من یک عنوان به شمار می‌آید و کتاب او هم!؟

نیکنام در ادامه بیان کرد: طبق آیین نامه تنها کتاب‌های نفیس و مرجع با کتاب‌های دیگر فرق دارند. به این معنی که ناشران این‌گونه آثار تلاش کرده‌اند تا این آثار متفاوت با بقیه کتاب‌ها باشند ما ناشران هم باید بکوشیم تا تفاوتی بین کتاب‌های بی کیفیت و بازاری با آثار خوب و استاندارد وجود داشته باشد. مگر چلوکباب با فلافل یکی است!؟

مدیر نشر ویدا در پاسخ به این‌که استقبال از نمایشگاه امسال را چطور ارزیابی می‌کنید، گفت: هر سال نمایشگاه، مخاطبان خاص خود را دارد؛ اما سئوال اینجاست که اگر متناسب با جمعیت و نیاز مردم، کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌های تخصصی وجود داشت باز هم تعداد بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب همین بود؟ اگرچه استقبال از نمایشگاه امسال، خلاف انتظار ما بود تا آنجا که در نخستین پنج شنبه، رکورد همه روزهای مشابه در چند سال گذشته را زدیم.

خواندن 1699 دفعه

اشتراک گذاری در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

بالا