×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 683
تاسیس یک جایزه برای نویسندگان رنگین‌پوست بریتانیا

خالقان یک جایزه ادبی جدید امیدوارند این جایزه بتواند «الهام‌بخش صنعت نشر باشد تا به ورای حاشیه‌های محدود فعلی خود نگاه بیندازد».

به گزارش بوک پلاس به نقل از گاردین، بعد از انتقادهای اخیر مبنی بر کمبود گوناگونی در صنعت نشر بریتانیا، یک جایزه ادبی سالانه جدید تاسیس شده که مخصوص نویسندگان رنگین‌پوست است و می‌خواهد از نویسندگانی تجلیل کند که «احساس می‌کنند کارهای‌شان اغلب ثانویه حساب می‌شوند».

جایزه کتاب سال جالاک (Jhalak) برای اهدا به نوشته یک نویسنده رنگین‌پوست، هر سال به نویسندگان بریتانیایی یا ساکن بریتانیا اهدا می‌شود و برنده اصلی، هزار پوند دریافت می‌کند. این اولین جایزه در بریتانیاست که تنها آثار نویسندگان رنگین‌پوست را می‌پذیرد. تمام ژانرها از جمله داستانی، داستان کوتاه، غیرداستانی، رمان‌ گرافیک، شعر، کتاب کودکان و حتی کتاب‌های الکترونیکی و کتاب‌هایی که توسط خود نویسنده چاپ شدند می‌توانند برای دریافت این جایزه رقابت کنند.

کلمه جالاک در زبان هندی به معنی «یک نگاه سریع و مختصر» است و به گویش‌های شمال هندوستان مرتبط می‌شود؛ چیزی که از نظر مفهومی مختصر است و اغلب قول و تعهدی در خود دارد که حس کنجکاوی انسان را برمی‌انگیزد.

جایزه جالاک توسط سانی سینگ و نیکِشا شوکلای رمان‌نویس و سازمان غیرانتفاعی «Media Diversified» با حمایت کلوب نویسندگان و همچنین یک اسپانسر ناشناس که جایزه نقدی را تامین می‌کند، تاسیس شده و بخشی از نیروی جنبشی جدید برای ایجاد تغییر در بریتانیا و «تک‌فرهنگ قدیمی» این کشور است. اواخر سال ۲۰۱۵، فهرست کتاب‌های انتخاب شده برای اهدا در «شب کتاب جهان» منتشر شد و بعد از اینکه مشخص شد تمام نویسندگان حاضر در لیست سفیدپوست هستند، باعث خشم خیلی‌ها شد.

نیکش شوکلا همان موقع به گاردین گفته بود: «این یک چرخه ۳۶۰ درجه کامل از سرزنش کردن و مقصر دانستن است که خیلی خسته‌کننده می‌شود و هیچ‌کس هم نمی‌خواهد مسئولیت قبول کند. وقتی از جوایز و لیست‌ها به خاطر کمبود گوناگونی انتقاد می‌کنید، به شما می‌گویند به خاطر آثاری که ناشران ارسال می‌کنند این‌طور می‌شود و این فقط نشان‌دهنده آثاری است که ناشران بیرون می‌دهند. پس می‌گویید خیلی خب: ناشران. اما آن‌ها هم می‌گویند چیزی که آن‌ها منتشر می‌کنند نشان‌دهنده چیزی است که مدیر برنامه‌ها برای‌شان می‌فرستند. پس به مدیر برنامه‌های نویسندگان می‌گویید قهوه‌ای پوست‌ها کجا هستند؟ و آن‌ها هم می‌گویند تبعیض قائل نمی‌شوند و چیزی برای‌شان فرستاده نمی‌شود. پس می‌گویید تقصیر نویسندگان است... با نویسندگان صحبت می‌کنید و آن‌ها می‌گویند به جوایز، لیست‌ها، نقدها و کتابفروشی‌ها نگاه می‌کنند و بازتاب خود را نمی‌بینند. پس مسئولیت چه کسی است؟ کاری کردم مسئولیت خودم باشد. من هنوز هم خیلی شناخته‌شده نیستم، اما توجه مردم را جلب کردم، پس می‌توانم برای کسانی که احساس کنار گذاشته شدن می‌کنند، صحبت کنم».

سانی سینگ هم می‌گوید: «وقتی کنار گذاشته‌شدگان خواستار تغییر ساختاری می‌شوند، درخواست‌های ما را با گفتن اینکه «بروید خودتان کاری کنید» نادیده می‌گیرند. جایزه جالاک دقیقا دارد «کاری می‌کند».

برای واجد شرایط بودن در جوایز امسال، کتاب‌ها باید در سال ۲۰۱۶ به زبان اصلی انگلیسی در بریتانیا چاپ شده باشند. نویسنده هم حداقل باید به مدت یک سال شهروند این کشور باشد. هیات داوران این جوایز در ماه آگوست معرفی و شامل نویسندگان، روزنامه‌نگاران و گویندگان رنگین‌پوست می‌شود. نویسندگان می‌توانند کتاب‌های‌‌شان را بین روزهای اول سپتامبر تا سی‌ام نوامبر ارسال کنند و لیست نهایی نامزدها تا پایان ماه ژانویه ۲۰۱۷ اعلام می‌شود. برنده هم ماه فوریه ۲۰۱۷ و هم‌زمان با فستیوال BareLit معرفی می‌شود.

خواندن 790 دفعه

اشتراک گذاری در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

بالا