×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 683
افزایش ۲۵ درصدی اجاره غرفه بخش بین‌الملل نمایشگاه مختص امسال است

مدیر کمیته ناشران بین‌المللی نمایشگاه کتاب تهران با اعلام افزایش ۲۵ درصدی اجاره غرفه این بخش در قیاس با ناشران داخلی، تاکید کرد که این افزایش تنها مختص این دوره از نمایشگاه کتاب تهران است.

به گزارش بوک پلاس، حامد میرزابابایی مدیر کمیته ناشران بین‌المللی بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، از تعیین تکلیف موضوع اجاره بهای غرفه‌های این بخش از نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و با اشاره به موافقت با افزایش ۲۵ درصدی این تعرفه برای موزّعان داخلی بخش بین‌الملل به نسبت بخش ناشران داخلی در جلسه‌ای در اواخر هفته گذشته برگزار شد، گفت: در صورت‌جلسه یادشده تاکید شده است که این افزایش که بسیار هم ناچیز است، صرفاً مختص سال جاری است و دوره‌های بعدی را شامل نمی‌شود. ما با این کار حُسن نیت خودمان را در خصوص هدفی که دنبال می‌کنیم یعنی برگزاری نمایشگاه کتاب به دور از هر گونه تنش، نشان دادیم.

محاسبه تعرفه بخش بین‌الملل به صورت ریالی

وی همچنین هر گونه شایعه در خصوص محاسبه این نرخ را با ارز (اعم از دلار و یورو) و تسویه حساب با ناشران طرف حساب را به این صورت، قویاً رد و تاکید کرد: تعرفه غرفه در بخش ناشران بین‌المللی نمایشگاه کتاب تهران به صورت ریالی محاسبه خواهد شد و بر این اساس مقرر شد که اجاره بهای غرفه‌های این بخش ۲۵ درصد بیشتر از بخش ناشران داخلی باشد. به عنوان مثال اگر هر متر از یک غرفه ۹ متری در بخش داخلی ۴۰ هزار تومان محاسبه می‌شود، در بخش ناشران بین‌المللی این رقم ۵۰ هزار تومان است.

ثبت‌نام بخش بین‌الملل نمایشگاه به اتمام رسید

مدیر کمیته ناشران بین‌المللی نمایشگاه کتاب تهران همچنین از اتمام ثبت‌نام ناشران این بخش از نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و با ابراز امیدواری نسبت به ارائه آمارهای دقیق از وضعیت ثبت نام در بخش بین‌المللی این نمایشگاه، افزود: همه اعضای کمیته ناشران بین‌المللی نمایشگاه کتاب تهران از سه‌شنبه ۴ فروردین مشغول به کار بوده‌اند و ارسال لیست اطلاعات کتب از سوی ناشران خارجی از ۷ فروردین آغاز شده است که این کار از طریق یک نرم‌افزار آنلاین صورت می‌گیرد.

کتاب‌های خارجی از ۱۴ فیلتر عبور می‌کند

میرزابابایی ادامه داد: این نرم‌افزار اطلاعات کتاب را می‌گیرد و همزمان آن را از ۱۴ نظر از جمله سلامت و اعتبار ISBN، سال چاپ کتاب، موضوع، صحت و سُقم اطلاعات کتاب، تکراری بودن یا نبودن کتاب در لیست، نوع و نرخ ارز کتاب، حداقل تخفیف اِعمال شده و مطابقت آن با ضوابط نمایشگاه و ... مورد بررسی قرار می‌دهد و نسبت به هر کدام از آنها، گزارش مربوط به هر کتاب و هر لیست را به کاربر می‌دهد و این توانایی را دارد که مشکلات هر کدام از رکوردها را نشان دهد و به کاربر بگوید که چطور می‌تواند آنها را اصلاح کند. این برای اولین بار است که با چنین اپلیکیشنی با این توان و قدرت تحلیلی در نمایشگاه کتاب تهران استفاده می‌شود.

در صورت ممنوع اعلام شدن عرضه یک کتاب، اثر از حالت نمایش خارج خواهد شد

وی با بیان اینکه ناشران و موزعان خارجی تا ۲۵ فروردین برای ثبت اطلاعات کتاب‌هایشان در سامانه مربوطه فرصت دارند، گفت: بعد از تائید لیست نهایی در سامانه، فهرست کتاب‌ها برای دو مرحله دیگر ارزیابی، یکی ارزیابی و نظارت مقایسه‌ای و دیگری ارزیابی و نظارت محتوایی به واحدهای مربوطه ارجاع می‌شود. بدیهی است چنانچه ششورای نظارت و ارزشییابی نمایشگاه کتاب، روی کتاب یا کتاب‌های خاصی، نظر داشته باشد، آن را به ما ابلاغ می‌کند و در صورت ابلاغ ممنوع بودن عرضه کتاب در نمایشگاه، آن اثر از حالت نمایش خارج خواهد شد.

اختصاص یارانه برای خریداران کتاب‌های خارجی نمایشگاه

مدیر کمیته ناشران بین‌المللی نمایشگاه کتاب تهران همچنین از تکالیف قانونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از مصرف کنندگان کتاب اعم از آثار داخلی و خارجی سخن گفت و در ادامه با بیان اینکه برای این کار ردیف بودجه مستقلی در بودجه‌های این وزارتخانه وجود دارد، اعلام کرد: معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ساز و کار مشخصی را برای تخصیص یارانه بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب در نظر گرفته است که به تدریج این موضوع اطلاع‌رسانی خواهد شد و جامعه هدف امسال هم می‌تواند از این یارانه بهره‌مند شود.

تخفیف ۷۰ درصدی ایران ایر برای محموله‌های خارجی کتاب

میرزابابایی از همکاری خوب گمرک با نمایشگاه کتاب تهران از اواخر بهمن‌ماه و پس از مکاتبات دوجانبه‌ای که صورت گرفته است، سخن گفت و یادآور شد: گمرک امسال هم مثل همیشه حُسن همکاری خود را با نمایشگاه کتاب تهران ثابت کرده است. همچنین تخفیف ویژه‌ای از سوی شرکت ایران ایر از طریق خطوط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برای محموله‌های کتاب که از کشورهای مختلف به نمایشگاه خواهد آمد، اِعمال می‌شود که میزان این تخفیف هم ۷۰ درصد است. البته ورود محموله‌های خارجی از مدتی پیش آغاز شده و در گمرکات مختلف کشور در حال ترخیص و بارگیری به سمت نمایشگاه کتاب است.

وی همچنین با اشاره به ویژگی‌هایی که مکان استقرار گمرک نمایشگاه باید داشته باشد، گفت: با توجه به تردد کانتینرهای بزرگ در این محل، باید مکانی در نظر گرفته می‌شد که خاک آن از حیث فرونشست هیچگونه مشکلی نداشته باشد و در عین حال از حیث بُعد مسافت با سالن‌های بخش بین‌الملل، نزدیکتر به این سالن‌ها باشد. این مکان مشخص شده و امیدوارم به زودی سالن گمرک تحویل ما شود و ما بتوانیم بارهایی را که از آخر سال گذشته و ابتدای امسال از اروپا و کشورهای عربی رسیده، فوراً به نمایشگاه منتقل کنیم.

خواندن 425 دفعه

اشتراک گذاری در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

بالا