×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 683
دقت بیشتری در خرید کتاب‌ها برای کتابخانه‌های عمومی خواهیم کرد

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اطمینان داد: در هدفمند شدن خرید کتاب برای کتابخانه‌های عمومی، ارزیابی نوع کتاب و تناسب میزان خرید آن با خوانده شدن اثر، دقت بیشتری صورت گیرد.

به گزارش بوک پلاس به نقل از روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در خصوص سیاست‌های خرید کتاب در سالی که گذشت و چگونگی پیگیری آن در سال ۹۵ گفت: در خرید کتاب همواره چند نکته اصلی مد نظر بوده است؛ نخست، توجه به اقتضائات بومی منطقه‌ای و سطح تحصیلات منطقه مورد نظر؛ به این معنا که از مرکز تصمیم نمی‌گیریم که یک کتاب یکسان برای تمامی کتابخانه‌ها اعم از روستایی، شهری، نزدیک به دانشگاه، مسجد و ... خریداری شود.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود: نکته دوم این است که نظر کتابداران را، که مطمئناً با آموزش‌های ارائه شده در تشخیص نیاز اعضا، منطقه و کتابخانه با دقت بیشتری عمل خواهند کرد، مورد توجه قرار می‌دهیم. سومین نکته حائز اهمیت، توجه به خوانده شدن کتاب خریداری شده است؛ در حال حاضر نزدیک به ۲۲ ماه از دوره جدید نهاد می‌گذرد؛ در سال ۹۳ به دلیل مشکلات مالی، خرید کتاب به طور محدود انجام شد اما در سال ۹۴ منابع زیادی خریداری شد.

وی همچنین گفت: در سال ۹۵ به ارزیابی منابع خریداری شده می‌پردازیم تا میزان استقبال از کتب خريداري شده با نظر کتابداران، ستادهای استانی، پیشنهاد ناشران و تصویب معاونت توسعه امور کتابخانه‌ها، مشخص شود. پس از تکمیل بررسی‌ها، اطلاعات مربوط به میزان امانت یک کتاب در اختیار ناشر اثر قرار می‌گیرد؛ این اطلاعات برای ناشران، ذی قیمت خواهد بود؛ چراکه به عقیده بنده وظیفه ناشر تنها انتشار کتاب و فروش آن نیست؛ ناشر باید به دنبال خوانده شدن یک کتاب باشد و اساساً هدف از تولید و انتشار کتاب، خوانده شدن آن است؛ اگر کتاب در کتابخانه‌ها هست و از آن استقبال نمی‌شود، علت باید شناسایی شود؛ تبلیغات محدود، جذاب نبودن کتاب، طراحی و صفحه آرایی نامناسب، مشکل ویرایشی و زبانی و ... از دلایلی است که منجر به خوانده نشدن یک اثر می‌شود.

مختارپور با اعلام تداوم روند خرید منابع در سال جاری با توجه به نظر کتابداران، کارشناسان فرهنگی و پیشنهادات ناشران، تأکید کرد: در سال جاری با تغییر کاربری ایستگاه‌های مطالعه، نهاد در راستای تبلیغ کتاب نیز گام بر می‌دارد؛ ایستگاه‌های مطالعه مجهز به کارت‌هایی است که در هر یک از آنها ۴ کتاب معرفی می‌شود؛ ما از ناشران دعوت کرده‌ایم که خود به تولید کارت‌ها و معرفی کتاب‌ها اقدام کنند؛ این کارت‌ها در ۶۰۰ ایستگاه مطالعه سراسر کشور توزیع خواهد شد. به عقیده بنده کتاب باید متناسب با نیاز تولید و به طور مناسب معرفی و تبلیغ شود، در این صورت اثر منتشر شده، خوانده می‌شود. بنابراین در سال ۱۳۹۵ به تجهیز کتابخانه‌ها ادامه می‌دهیم، اما در هدفمند شدن خرید کتاب، ارزیابی نوع کتاب و تناسب میزان خرید آن با خوانده شدن اثر، دقت بیشتری خواهیم کرد.

خواندن 228 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 21 فروردين 1395 ساعت 12:14

اشتراک گذاری در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

بالا