×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 683
مبنای کار ما در بررسی کتابها قانون است

معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد تصریح کرد: مبنای کار ما در بررسی کتابها تنها قانون ضوابط نشر کتاب است و تحت تاثیر فشارهای رسانه ای قرار نمی گیریم.

به گزارش بوک پلاس به نقل از خبرنگار مهر، سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز شنبه ۱۷ بهمن در یکی دیگر از دیدارهای هفتگی خود با اهالی نشر و قلم، در مرکز تبادل کتاب حضور یافت و از نزدیک با فعالیت های این مرکز که کار به اشتراک گذاردن کتابهای مورد نیاز مردم را با همکاری خود شهروندان بر عهده گرفته است، قرار گرفت.

صالحی درباره هدفش از حضور در مرکز تبادل کتاب تشویق شهروندان به انجام فعالیت های خیرخواهانه حول محور کتاب عنوان کرد و ایده تبادل کتاب را که از سوی مرکز تبادل کتاب شکل گرفته است، شایسته قدردانی دانست و اجرایی شدن آن را در ترویج کتابخوانی در جامعه موثر توصیف کرد.

محسن پیرآبادی رئیس هیئت امنای تبادل کتاب هم در سخنانی با بیان اینکه معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد اولین مقام مسئول دولتی که از این مرکز دیدن می کند، نسبت به حمایت های این معاونت از فعالیت های مرکز تبادل کتاب اظهار امیدواری کرد و افزود: مرکز تبادل کتاب به صورت هیات امنایی اداره می شود و هدف اصلی از راه اندازی آن خارج کردن کتابخانه های عمومی و شخصی از شکل انبار کتاب است.

وی گفت: در حال حاضر در مرکز تبادل کتاب ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار جلد کتاب که توسط مردم به این مرکز انتقال یافته است، وجود دارد روال کار هم به این شکل است که مردم کتابهایی را که نیاز ندارند به مرکز تبادل کتاب منتقل می کنند و کتابها از این طریق به متقاضیان تحویل می شود. کتابها را خود مردم قیمت گذاری می کنند به این شکل که چنانچه تاریخ چاپ کتابی خیلی قدیمی باشد، با افزایش اندکی نسبت به پشت جلد، کتاب به مخاطب عرضه می شود. اگر کتابی تا سه هفته فروش نرفت با ۳۰ درصد تخفیف عرضه می شود و اگر بیش از این زمان هم فروش نرفت با ۵۰ درصد تخفیف عرضه می شود.

به گفته رئیس هیئت امنای تبادل کتاب، بسیاری از کتابهای این مرکز با یک سوم، یک چهارم و حتی نصف قیمت عرضه می شوند.

پیرآبادی همچنین تصریح کرد: برخی از کتابهای مرکز تبادل کتاب، در واقع آثار اهدایی هستند و ما درصدی از آنها را برای استفاده از کتابخانه های عمومی خیرات می کنیم و تا کنون هم توانسته ایم تعدادی از کتابخانه های عمومی کشور را به این آثار تجویز کنیم.

در ادامه سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا رسانه ها در حوزه بررسی کتاب، تاثیری در فعالیت اداره کتاب و واحد صدور مجوز کتاب در وزارت ارشاد خواهد داشت یا خیر؟ گفت: ما در این زمینه تابع دستورالعمل هیئت نظارت بر کتاب هستیم و مسیری که در ارتباط با مجوز کتاب دنبال می کنیم، مبتنی بر قوانینی است که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شده است.

وی افزود: سرگروه های بررسی کتاب را هیئت نظارت بر کتاب تعیین می کند که در خصوص بسیاری از تقاضاهای نشر، با مجوز آنها موافقت می شود. در پاره ای از موارد مجوزها منوط به اعمال اصلاحاتی می شود و در موارد اندک هم کتاب ها غیر مجاز اعلام می شود.

معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد گفت: چنانچه اشتباهی از سوی بررسان کتاب ما رخ دهد، قانون این اجازه را به متقاضی صدور مجوز داده است که به روند بررسی کتابش اعتراض کند. این قبیل موارد به کمیته ها و بررس های دیگر ارجاع و نتیجه نهایی به آنها ابلاغ می شود.

وی اذعان کرد: ممکن است از آن طرف هم خطاهایی انسانی رخ بدهد یعنی کتابی که می بایست با اصلاحات مجوز می گرفت، به جهت کم توجهی ممیزها، بدون اعمال اصلاحات مجوز گرفته باشد. این قبیل موارد هم قابلیت بررسی مجدد را دارند اما این به معنای آن نیست که ما تحت فشارهای رسانه ای می خواهیم نظر خودمان را جابجا کنیم.

صالحی تصریح کرد: هر دو مسیری که برای بررسی یک کتاب طی می شود تابع مقررات و ضوابط قانون نشر کتاب است.

خواندن 980 دفعه

اشتراک گذاری در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

بالا