×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 683
مشکل اصلی شهر آفتاب ناشناخته بودن آن برای مردم است

مسئولان شهرداری تهران با اذعان به ناشناخته بودن شهر آفتاب برای مردم،اطمینان دادند درصورت وفاق شهرداری،وزارت ارشاد،ناشران ورسانه ها،شهر آفتاب میزبان خوبی برای نمایشگاه کتاب تهران خواهدبود.

به گزارش بوک پلاس به نقل از خبرنگار مهر، سه ماه مانده به آغاز بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، امروز شنبه ۱۷ بهمن خبرنگاران رسانه های گروهی از شهر آفتاب، پروژه در حال ساخت شهرداری تهران که به تازگی به عنوان مکان برگزاری این نمایشگاه تعیین شده است، بازدید کردند و در جریان روند آماده سازی و پیشرفت آن قرار گرفتند.

این در حالی است که شهر آفتاب اخیرا و با توافقی که میان مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تشکل های نشر و شهرداری تهران مشروط به اتمام کامل پروژه تا کمتر از یک ماه دیگر، صورت گرفته است، میزبان بیست و نهمین دوره نمایشگاه کتاب تهران خواهد بود؛ نمایشگاهی که در طول ۲۸ سال (دوره) گذشته دوبار تغییر مکان داده است: یک بار در سال ۱۳۸۵ و انتقال از محل دائمی نمایشگاه های تهران به مصلای بزرگ امام خمینی (ره) و یک بار در سال جاری و انتقال از مصلای تهران به شهر آفتاب.

شهر آفتاب توسط سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران در حال ساخت و رو به تکمیل است و در بازدید امروز نیز علاوه بر قائم مقام و مدیر کمیته اجرایی و رفاهی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، مسئولانی از مجموعه مدیریت شهرداری تهران هم همراه خبرنگاران بودند تا درخصوص مراحل پیشرفت این پروژه کارهایی که برای بهره برداری از آن تا زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در آن در حال انجام است، به اصحاب رسانه توضیح بدهند.

اصلی ترین دغدغه ای که پس از اعلام موافقت با انتقال نمایشگاه کتاب تهران از مصلی به شهر آفتاب در میان اهالی نشر و همچنین افکار عمومی به وجود آمده است، بُعد مسافت مربوط به مکان جدید است که ترک آبادی مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت مردمی شهرداری تهران با اعلام اینکه ریل گذاری ایستگاه متروی شهر آفتاب به اتمام رسیده و این ایستگاه تا اسفند ماه امسال آماده بهره برداری خواهد بود، اطمینان داد که این ایستگاه به همراه سه ایستگاه دیگر مترو شامل ایستگاه های شاهد، حرم مطهر و کهریزک، کار جا به جایی بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب را از نقاط مختلف تهران به مجموعه شهر آفتاب انجام خواهند داد.

وی همچنین با ارائه توضیحاتی در مورد ساخت و ساز در پروژه شهر آفتاب گفت: شهر آفتاب که در جوار حرم امام (ره) و در حاشیه اتوبان تهران- ساوه واقع شده است، در حال حاضر در ۱۶۰ هکتار در حال ساخت و تکمیل است که این فضا تا ۲۷۰ هکتار قابلیت افزایش دارد. این مجموعه که تحت مالکیت شهرداری تهران قرار دارد، در بردارنده ۱۵ سالن نمایشگاهی است که در حال حاضر سه سالن سه قلو به مساحت ۳۸ هزار متر مربع ساخته شده است. یکی از این سالن ها، سالن ۱۰ هزار متر مربعی موسوم به (ملل) است که دارای صد ستون است و به جهت نوع ساخت، دو سال پیش جایزه سازه برتر شهر تهران را هم از آن خود کرده بود.

ترک آبادی با اشاره به تسهیلاتی که پس از رفع تحریم ها علیه کشورمان در ساخت این پروژه به وجود آمده است گفت: بسیاری از مصالح و تجهیزات مورد نیاز سالن های نمایشگاهی شهر آفتاب یا تحویل گرفته شده است و یا در حال تحویل از طریق گمرکات است کمااینکه شیشه های جانبی سالن ها هم به انبارها رسیده و به تدریج نصب می شود.

وی درخصوص تهویه سالن های سه قلوی نمایشگاهی این مجموعه هم گفت: سیستم های تهویه سالن ها امکان شوتینگ ۵۰ متر مکعب هوا را از سالن ها به خارج آنها دارند و از این جهت با استانداردهای جهانی سالن های نمایشگاهی قابل مقایسه هستند.

همچنین به گفته ترک آبادی به جز سه سالن اصلی نمایشگاهی مجموعه شهر آفتاب که در حال تکمیل است مابقی سالن ها در قالب مناقصه و قراردادهایی به بخش خصوصی، واگذار و به مرور تکمیل می شوند. تمامی امور زیرساختی و محوطه سازی پروژه شهر آفتاب انجام شده که از جمله آنها می توان به تونل های تاسیساتی به طول ۲.۵ کیلومتر و با طول و عرض ۴ متر در ۴ متر اشاره کرد که تمامی مسیر رفت و برگشت مسائل مربوط به تاسیسات مجموعه از جمله خطوط انشعاب آب، برق و تلفن از طریق همین کانال های زیر زمینی انجام می شود.

براساس اظهارات این مقام مسئول در پروژه شهر آفتاب این مجموعه هم اکنون بالغ بر ۵۵ هزار متر مربع فضای مسقف نمایشگاهی دارد و بالغ بر ۶۰ هزار متر مربع هم از فضای مورد نیاز نمایشگاه کتاب تهران محوطه باز شهر آفتاب برپا خواهد شد. علاوه بر این شهر آفتاب ۴۰ هکتار فضای سبز و پارکینگ با ظرفیت ۵ هزار خودرو را دارد.

وی همچنین از انجام هماهنگی های اولیه با اداره کل راه و شهرسازی استان تهران برای برچیدن ایستگاه عوارضی اتوبان خلیج فارس در سال ۱۳۹۵ و انتقال آن به مکانی بعد از محل برگزاری نمایشگاه در همین اتوبان خبر داد و در عین حال گفت: اگر این عوارضی برای زمان برپایی نمایشگاه کتاب همچنان وجود داشته باشد، قطع به یقین از خودروهایی که از این مسیر عبور خواهند کرد مبلغی برای عوارضی دریافت نخواهد شد و مسیر ورود به نمایشگاه کتاب از این راه باز خواهد بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه شهر آفتاب تنها با هدف برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، تکمیل نمی شود، ضمن ابراز امیدواری نسبت به انتقال دیگر نمایشگاه های بزرگ پایتخت از نقاط مختلف شهر به ویژه مصلی به این مجموعه گفت: شرکت نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب با مجوز شورای اسلامی شهر تهران تاسیس شده و ما برنامه ریزی بلند مدتی برای بهره برداری از آن داریم کمااینکه به جز نمایشگاه کتاب، چندین نمایشگاه دیگر در سال ۹۵ در این مجموعه برگزار خواهد شد.

به گفته ترک آبادی شرکت مشاور مادر پروژه شهر آفتاب، شرکت GMD آلمان است. همچنین شرکت سرمایه گذاری شهرداری تهران از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای توسعه دیگر فضاهای این مجموعه دعوت کرده است.

شهرام گیل آبادی رئیس مرکز روابط عمومی و بین الملل شهرداری تهران دیگر مدیر مجموعه شهرداری بود که پس از این بازدید و در نشستی با اصحاب رسانه در توضیحاتی درخصوص میزبانی شهر آفتاب از نمایشگاه کتاب تهران گفت: تکمیل پروژه شهر آفتاب یکی از قول های شهردار تهران بوده است و انشاءالله این مجموعه با بهترین امکاناتی که از طریق شهرداری تهران به شهروندان داده خواهد شد، تا قبل از شروع نمایشگاه کتاب تحویل ناشران خواهد شد.

گیل آبادی با اشاره به تکمیل بوستان یاس توسط شهرداری تهران، به خبرنگاران وعده داد: قطعا فروردین ماه امسال کارکنان شهرداری تهران بر سر کار خواهند بود تا بتوانند معجزه دیگری را در تکمیل پروژه های شهری و با آماده سازی شهر آفتاب، رقم بزنند.

در این نشست همچنین سید مجید حسینی مشاور شهردار تهران و مدیر عامل موسسه نشر شهر و باغ کتاب در سخنانی با اشاره به معضل آلودگی هوادر کلانشهر پایتخت، مستند به آمار مصرف بنزین ،هزینه ایجاد آلودگی هوا تنها در اتوبان رسالت را در ده روز برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلای تهران، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برآورد کرد و نتیجه گرفت: با انتقال نمایشگاه کتاب تهران از مرکز شهر به شهر آفتاب که در محدوده ضلع جنوبی پایتخت واقع شده است، بخشی از مشکلات ترافیکی تهران در ایام مربوطه برطرف می شود.

وی با بیان اینکه بر اساس برآوردها، روزانه حدود ۱۷۰ هزار نفر از نمایشگاه کتاب تهران بازدید می کنند، از شهروندان خواست تا با استفاده از مترو و نه وسایل نقلیه شخصی به شهر آفتاب بیایند.

حسینی با بیان اینکه ستاد ویژه ای برای ساماندهی حمل و نقل در معاونت ترافیک شهرداری تهران و ستادی دیگر برای توسعه فضای سبز وبوستان ها در سازمان زیباسازی شهرداری تهران تشکیل شده است، اطمینان داد: اگر یک همت جمعی و عزمی ملی در بین ناشران، وزارت ارشاد، شهرداری تهران و رسانه ها برای برگزاری مطلوب نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب شکل بگیرد، اتفاقی خواهد افتاد که نتایج آن در سالهای آینده بهتر و بیشتر به چشم خواهد آمد.

مشاور قالیباف با اشاره به ناشناخته بودن شهر آفتاب برای بیشتر شهروندان گفت: اگر این مجموعه بهتر و بیشتر به افکار عمومی معرفی شود، قطعاً میزبانی خوبی برای نمایشگاه آتی کتاب تهران خواهد بود.

خواندن 362 دفعه

اشتراک گذاری در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

بالا